آب مهم ترین عامل حیات زندگی بشر است و امروزه اهمیت بسیار بالایی برای حفظ آب و روش درست مصرف کردن آن قائل هستند. به همین منظور لوله ها جهت انتقال آب تولید شدند تا فرآیند منتقل نمودن آب را مدیریت نمایند. علاوه بر مدیریت مصرف آب انتقال دیگر مایعات کاربردی و مایعات بی مصرف کم کم از طریق شکل دیگری از لوله ها انجام شد و تا به امروز انواع و اقسام متعددی از لوله ها تولید شده اند که به بررسی نام و مشخصات و کاربرد آنها خواهیم پرداخت.

لوله چیست؟

لوله یا پایپ (pipe) شی به شکل استوانه ای توخالی و مقاوم می باشد که جهت انتقال سه حالت مواد موجود در طبیعت مایعات ، گاز ها و شکل کوچک جامدات مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این لوله ها بستگی به نوع کاربرد فلزی ، پلاستیکی و پلیمری است و رنگ هر کدام از آنها بر اساس مواد به کار رفته به حالت لوله سفید ، لوله سبز ، لوله سیاه و … تولید می گردد. بیشترین مصرف لوله ها در صنعت ساختمان و تاسیسات مکانیکی است. علاوه بر انتقال سیالات، وظیفه محافظ در برابر کابل ها یا حالت پوششی بر برخی از اشیاء را نیز دارد.

لوله ها بر چند اساس دسته بندی می شوند:

 1. قطر داخلی و قطر خارجی لوله
 2. میزان وزن لوله و تحمل فشار
 3. نوع کاربرد در صنعت
 4. بر اساس استاندارد ها

لوله ها در چه صنایعی استفاده می شوند؟

کاربرد لوله ها بسیار گسترده است و در تمامی صنعت ها مورد استفاده قرار می گیرند اما نه به شکل یکسان. عمده صنایع ای که بیشترین استفاده را از پایپ ها دارند به شرح زیر است :

 • صنعت ساختمان
 • صنعت نفت
 • آبیاری و کشاورزی
 • صنعت گاز و پتروشیمی
 • کارخانه های غذایی
 • کارخانه های شیمیایی
 • صنعت داروسازی
 • پالایشگاه ها

بیشتر تمرکز ما جهت معرفی لوله و اتصالات مرتبط به حوزه ساختمان است که شامل لوله آب ، لوله فاضلابی ، لوله گاز و لوله تهویه هوا می شود.

انواع لوله و اتصالات آب

لوله و اتصالات آبی در سیستم های توزیع آب استفاده می شوند. آبرسانی ساختمان مهم ترین بخش لوله کشی می باشد که باید میزان فشار آب را به خوبی تامین نماید. لوله آب را می توان به دو طریق دسته بندی کرد :

1.انواع لوله و اتصالات بر اساس نوع

1.لوله تک لایه

لوله تک لایه از یک لایه پلی پروپیلن که حالت پلاستیک نرم و الیاف با قابلیت انعطاف پذیری بالا ساخته می شود و بیشتر در ساختمان های مسکونی استفاده می گردد. از ویژگی های این لوله می توان به خاصیت زد زنگ بودن و عدم جذب رسوب به دیوار های لوله اشاره کرد. هم چنین نحوه نصب و اجرای آنها بسیار راحتر از لوله های آهنی می باشد.

اتصالات لوله تک لایه

عکس یا جدول اتصالات تک لایه

برند های معتبر لوله و اتصالات تک لایه

لوله تک لایه آذین ، نیک بسپار ، یزد لوله ، یزدبسپار ، اسپادانا ، بیست بسپار

2.لوله سه لایه

لوله های سه لایه از لایه های پلیمری ساخته می شود که معمولا دو لایه پلی پروپیلن است و یک لایه عایف فلزی که معمولا این لوله ها به رنگ سفید و قرمز تولید می گردند.

اتصالات لوله سه لایه

عکس یا جدول اتصالات تک لایه

برند های معتبر لوله و اتصالات سه لایه

تنها برند تولید کننده لوله سه لایه لوله آذین است که به نام تجاری آذین پلاسبه فروش می رسد.

3.لوله پنج لایه

لوله پنج لایه که به پایپ های PEX  معروف هستند در خصوص نحوه ساخت ، اجزا و انواع این لوله ها در مقاله لوله پنج لایه کاملا توضیح داده ایم . کاربرد های این دسته از لوله های شامل موارد آبرسانی می شود اما با توجه به تحمل فشار بالای دمای آب قابلیت استفاده مصارف صنعتی را نیز دارا می باشد. از مزیت های لوله پنج لایه می توان به مقاوم بودن در برابر ضربه ، لوله کشی آسان ، توانایی بار فشار آب بالا ، استفاده کمتر از اتصالات ( به دلیل کلاف بودن لوله و خاصیت انعطاف پذیری آن از بوشن و زانو کمتر استفاده می شود) و عمر بالای آن اشاره نمود.

اتصالات لوله پنج لایه

عکس یا جدول اتصالات تک لایه

برند های معتبر لوله و اتصالات پنج لایه

لوله پنج لایه نیوپایپ ، بهتراشان ، سوپرپایپ ، ایزوپایپ

 

2.انواع لوله و اتصالات بر اساس جنس

لوله پلی اتیلن

جنس پلی اتیلن یک پلیمر ساده است که از مولکول‌های الفا-الکتین ها تشکیل می شود. نوع خاصیت طبیعی آن به صورت جامد بدون رنگ، شفاف و چسبنده است که توانایی بالایی در دفع حرارات دارد. پلی اتیلن به عنوان یکی از مهم‌ترین پلیمرهای صنعت پلاستیک شناخته می شود و علاوه بر ساخت لوله در صنعت بسته‌بندی، بافتنی‌ها، وسایل خانگی، وسایل ورزشی و صدها مورد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله پلاستیکی یا PX

 این نوع لوله ها از جنس کریستال های پلاستیکی آب شده ساخته می شوند و شبیه با پلی اتیلن هستند . فشرده سازی و مقاوم سازی در برابر فشار وزنه بالا باعث استحکام و دوام بالای این مواد می شود. لوله های پلاستیکی معمولا برای انتقال آب ساختمان استفاده می شود و نوع متدوال لوله سفید و لوله های پرمصرف امروزی است

لوله پلیمری

لوله های پلی اتیلن نیز جزء دسته مصارف سیستم انتقال آب می باشد که به رنگ مشکی ساخته می شود. این جنس از لوله ها برای سیستم لوله کشی شهری ، انتقال مایع در ابعاد گسترده وصنعتی ، انتقال آب های زیرزمینی و… کاربرد دارد . انواع لوله ها این جنس به لوله پلی اتیلن  PE، لوله پی وی سی یا پلی وینیل کلراید PVC، لوله پلی‌پروپیلن PP و لوله پلی بوتیلن PB تقسیم بندی می شوند.

 

ادامه دارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *